">
Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Siparişim Nerede? Bize Ulaşın

Sipariş ve Destek:

02164668800

Farklı Ülkelerden Farklı Kahve Kültürleri

Farklı Ülkelerden Farklı Kahve Kültürleri
14-12-2021 tarihinde eklendi.
Dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan güne kahveyle başlıyor. Her ülkenin kendine ait kahve kültürleri var.

Coffee Beans, dünyanın her yerinden eşsiz kahve çekirdeklerini, evrensel kalite standartlarında Türkiye’nin her yerindeki kahve tutkunlarına sunmakla kalmıyor, kahve kültürüne ve tüketimine dair bilgileri de sizinle paylaşmaya devam ediyor. Her ülkenin ve coğrafyanın kahve kültürü kendine özgü tatlar barındırıyor. Ancak dünyanın neresine giderseniz gidin kahve tutkusu değişmiyor. Kahveleriniz hazırsa Coffee Beans’le kahve tadında bir dünya turuna çıkmaya hazır olun. İşte farklı ülkeler ve kahve kültürleri...

Kahve meyvesinin 15.yy’da Arap yarım adasının güneyinde yetiştirilmeye başlanmasının ardından kahve tutkusu önlenemez biçimde yayıldı. Bölgeye gelen her tüccar bu lezzet ve enerji deposunu kendi ülkelerine taşıdılar.

Her toplum kendine özgü bir kahve kültürü oluşturdu. Ancak hepsinin ortak noktası keyif, lezzet ve samimi sohbetler oldu.

Türk Kahve Kültürü

Bu keyifli yolculuğa elbette ki kendi ülkemizden başlıyoruz. Kadim ve köklü bir topluluk olan Türkler tarih boyunca sofralarıyla dünyayı etkilediler. Türk Kahvesi de Türk Gastronomisinin önemli bir parçası konumunda. Ancak Türkler olarak kahve ile tanışmamız hiç de kolay olmadı. Kadılar kahvenin haram olup olmadığı konusunda derin tartışmalara girdiler. Dönemin hekimleri ise kahvenin bir çeşit uyuşturucu olup olmadığını uzun yıllar boyunca araştırmaya devam ettiler. 16.yy’da Yemen Valisi tarafından İstanbul’a getirilen kahve Türkler tarafından bulunan pişirilme yöntemi sayesinde dünyada Türk Kahvesi olarak anılmaya başladı. Yasal engellerin ortadan kalkmasıyla birlikte kısa sürede saray mutfaklarından kıraathanelere kadar her yerde kokusu ve lezzetiyle insanları mest etmeye başladı.

Zaman içerisinde Anadolu halkının da benimsediği kahve bugün geleneksel lezzetlerimizin en önemlilerinden biri konumunda. 16.yy’dan bu yana kız isteme törenlerinde, nişanlarda, aile toplantılarında ve özel misafirler ağırlandığında Türk kahvesi ikram etmek köklü bir gelenek haline geldi.

İtalyan Kahve Kültürü

İtalyanlar tam bir Akdeniz halkı olduğu için sevdikleri her şeye yoğun bir tutku beslerler. Kahve de bunlardan biri ve İtalyan toplumunun vazgeçilmez bir içeceği. İtalyan kültüründe kahve içmenin ritüelleri ve kuralları vardır. Bunlar İtalyan halkının bu içeceğe verdiği önemi gösterir cinstendir.

Mesela sabah 11.00’den sonra cappuccino içilmez çünkü bu İtalyanların sabah kahvaltısında içeceği bir kahvedir. Bu yüzden sabah 11.00’den itibaren hiçbir kafede cappuccino bulamazsınız.

Bir diğer kural ise İtalya’da espresso’yu sütlü içemeyecek olmanız. Espressoyu yalnızca su ile servis ederler ve illa ki sütlü bir kahve içmek isterseniz size macchiatto önerirler.

İtalya’da bir kahvecide oturup keyifle kahve içemezsiniz çünkü bilhassa Roma’daki kahvecilerde herkes kahvesini ayakta içip mekanı terk ederler.

Fransız Kahve Kültürü

Kahve tadındaki bu seyahatte sıradaki durağımız Fransa... Fransızlar İtalyanların aksine kahveyi oturarak, keyifle uzun sohbetler eşliğinde tüketirler. Kalabalık gruplar kahve eşliğinde sohbet edip fikirsel tartışmalara girerler. Buna karşın Fransızların da kahveye dair kuralları yok değildir. Örneğin sütlü kahveleri daha çok kahvaltıda tercih eden Fransızlar akşam yemeklerinde ya da gün içerisinde latte servisi yapmazlar. Bunun dışında yaz aylarında soğuk kahveler Fransızların birinci tercihi olur.

Amerikan Kahve Kültürü

Amerika üçüncü nesil kahvenin cennetidir adeta. Kahve Amerikalılar için önemli bir endüstri olduğundan ötürü neredeyse her köşe başında bir kahveci bulunmaktadır. Starbucks kültürü olarak da adlandırabileceğimiz bu durum Amerika’da çok yaygındır. Sabah saatlerinde mutlaka kahve içen Amerikalılar günlük 400 milyon fincan kahve tüketiyorlar.

Brezilya Kahve Kültürü

Brezilya kahve üretiminde dünya ülkeleri arasında üçüncü sırada bulunuyor ve sert içimli kahve tüketen Brezilyalılar, kahvelerini Türk kahvesine benzer biçimde hazırlıyorlar. En tatlı kahveleri cafezinho Brezilya’da misafirperverliğin bir göstergesi olarak pek çok mekanda ücretsiz şekilde ikram edilir.

Vietnam Kahve Kültürü

Sıradaki rotamız uzak doğu. Vietnamlılar için kahve bir kahvaltılıktan ibaret ve yumurta ile hazırlanıyor. Gün içerisinde kahve tüketmek gibi bir alışkanlıkları olmayan Vietnamlılar sabahları besin değeri açısından kahve ve yumurtayı tercih ediyorlar.

Endonezya Kahve Kültürü

Endonezya’da kahve hem bir içecek hem de geleneklerinin önemli bir parçası. Türk kültüründe de görüldüğü gibi Endonezya’da da kahve evlilik öncesi adetlerin bir parçası ama bir fark var. Evlilik öncesinde kahveyi gelin değil damat ikram ediyor. Endonezyalılar kahvenin iyileştirici etkisine inanır ve bu yüzden her akşam yemeğinden sonra Kopi Joss adı verdikleri kahveyi içerler. Kahve, sıcak su karıştırılıp üzerine köz atılarak servis edilen Kopi Joss’un ismi ise közün kahveye düştüğü anda çıkan sesten gelmektedir.

Arap Kahve Kültürü

Ve yeniden orta doğudayız. 1000 yıllık bir kahve kültürüne sahip Arap coğrafyasında kahve barışın ve saygının bir ifadesidir. Birine kahve ikram etmek kişiye duyulan saygı ve itibarı anlatırken küslük ve kavgalar sonrasında gelen barış mutlaka kahve ile kutlanır. Dünyanın neresine giderseniz gidin birer fincan kahve içip keyifli bir sohbete dalmış insanlar göreceğinizden kuşkumuz yok. Farklı diller konuşan, farklı dinlere inanan ve birbirlerini hiç tanımayan milyarlarca insan kahve tutkusunda buluşuyor.

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

7X24 BİZE ULAŞIN

Uzman E-Ticaret personelimize her zaman ulaşabilirsiniz.

Kampanya ve indirimlerden haberdar olun.

Size yardımcı olmamızı ister misiniz?

X

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz.

Detaylı bilgiye Aydınlatma Metni sayfamızdan erişebilirsiniz.