">
Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Siparişim Nerede? Bize Ulaşın

Sipariş ve Destek:

02164668800

Kahve Ağacının Öyküsü…

Kahve Ağacının Öyküsü…
14-12-2021 tarihinde eklendi.
Kahve çekirdeğinin keşfi birçok rivayetlere dayanıyor. Hayatımızın vazgeçilmez parçası olan kahve mutluluk ve enerji veriyor.

Coffee Beans dünyanın her coğrafyasından en lezzetli kahve çekirdeklerini Türkiye’nin her yerindeki kahve tutkunlarına ulaştırmaya devam ediyor. Peki hepimizin tutkunu olduğu bu lezzetin kaynağı ne? Keyif ve zindelik iksiri kahve, nereden geliyor? İşte Kahve Ağacının enfes öyküsü…

Keyifle içtiğimiz kahvenin Etiyopya, Kosta Rika veya Endonezya gibi dönenceler arasında yer alan ve tropikal iklimin etkisinde olan ülkelerden geldiğini bilsek de kahvenin esasında yaban mersini veya vişneye benzeyen bir meyve olduğunu hayal etmek hiç kolay değil. Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan kahvelerin hepsi, esasında coffea isimli kırmızı bir meyvenin çekirdeğinden geliyor. 7-8 metre uzunluğundaki bu bitkinin çiçeklenmesi ve tanelenmesinin ardından kahve meyvesi meydana gelmiş oluyor.

Kahve Ağacının ve Kahve İçeceğinin Doğuş Hikayesi

Coffea meyvesinin nasıl keşfedildiğine dair çok çeşitli efsaneler ve hikâyeler vardır. Bu hikâyeler kahvenin ana vatanının Etiyopya mı yoksa Yemen mi olduğu konusunda tartışmalara yol açıyor. Bazı fikirler ise kahve bitkisinin kökeni Etiyopya olmasına karşın bir içecek olarak ortaya çıkışının Yemen’de gerçekleştiği yönünde.

Antik çağlardan bu yana kurumuş kahve meyvelerinin Etiyopya’da çiğnenerek tüketildiği tahmin ediliyor. Afrika kıtasının genelinde kahvenin yaprağı, tohumu, çiçeği ve meyvesi bir çeşit gıda maddesi olarak tüketilmekteydi. İslamiyet öncesi dönemde, Kara Kıtadan Arap Yarım Adası’na taşındığı düşünülen kahve, tıpkı çikolata barları gibi sıkıştırılmış olarak yenmekteydi.

Kahve ağacının keşif öyküsü ile ilgili en çok anlatılan öykülerden biri dokuzuncu yüzyılda yaşayan Etiyopyalı bir çobanı işaret eder. Çoban Kaldi, keçilerinin yediği bazı otların, keçileri neşeli, enerjik ve canlı hale getirdiğini fark eder. Bu enerji ve mutluluğun kaynağını keşfetmek isteyen Çoban Kaldi kahve meyvelerini bulur. Bulduğu meyveleri bir din insanına gösterir anacak din insanı bu keşfin zararlı olduğuna karar verip, kahve tanelerini ateşe atar. Ancak yanan kahveden yayılan koku, Kaldi ve keşiş dahil olmak üzere çevrede bulunan herkesi büyüler. Bunun üzerine kavrulmuş kahveler sayesinde ayinlerde uyanık ve enerjik kalabildiklerini fark eden keşişler, kahve tüketilmesine izin verirler.

Kahvenin kaynağına ilişkin bir diğer öykü ise Yemenli Şeyh Ebü’l-Hasan eş Şazeli’ye dayanıyor. Bu hikâyeye göre Şeyh Şazeli, Etiyopya’da seyahat ederken kuşların yediği kahve meyvesini fark eder ve denemeye karar verir. Bu meyvenin insana canlılık ve enerji kazandırdığını anlaması ise uzun sürmez.

Kahve Tüm Dünyaya Nasıl Yayıldı?

Peki bu mucize bitki Etiyopya’dan ya da Yemen’den başka coğrafyalara, ülkelere nasıl ulaştı? O çağlardaki ulaşım olanakları, kahve fidelerini saklamanın çok zor hatta imkânsız oluşu ve iklim koşulları göz önüne alındığında kahve yetiştiriciliği nasıl yayılmış olabilir?

Bununla ilgili Hindistan coğrafyasından bir rivayet söz konusu… 1600’lü yıllarda Araplar, kahve ticaretini sıkı bir denetimle yönetiyorlardı. Kahvenin ihracatı Mocha Limanı’ndan yürütülüyordu. Başka yerlerde yetiştirilmesini önlemek için Arap tüccarlar kahveyi yalnızca kavrulmuş veya kaynatılmış olarak satıyorlardı ve filizlenme olasılığı bulunan çekirdeklerin Arap Yarım Adası’ndan dışarı çıkmasına izin vermiyorlardı. Yabancıların kahve tarlalarına girmelerine asla müsaade edilmiyordu. Fakat Hintli bir tüccar, hac yolculuğu esnasında kahve tarlalarından birine girmeyi ve cübbesinin içine sakladığı 7 kahve fidesini Hindistan’a götürmeyi başardı. Hindistan’ın Chikmagalur bölgesinde kahve yetişmesinin hikâyesi de bu şekilde.

Bu Hintli tüccar, dünyadaki bütün ticaret dengelerini alt üst edecek bir eylemde bulunduğunun farkında değildi. Bu kaçırılan fideler Hollandalı tacirlerin de eline geçti ve birçok ülkede kahve yetiştirilmesine olanak sağlandı.

İşte bu öykülerin her biri bize bugün bir fincan mutluluk ve enerji olarak ulaştı. Coffee Beans bugün bütün dünyanın en lezzetli ve kaliteli kahve çekirdeklerini Türkiye’deki bütün kahve tutkunlarına ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyor. Sizler de Coffee Beans’in lezzetleriyle tanışmakta ve bu lezzeti doyasıya yaşamakta geç kalmayın.

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

7X24 BİZE ULAŞIN

Uzman E-Ticaret personelimize her zaman ulaşabilirsiniz.

Kampanya ve indirimlerden haberdar olun.

Size yardımcı olmamızı ister misiniz?

X

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz.

Detaylı bilgiye Aydınlatma Metni sayfamızdan erişebilirsiniz.