">
Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Siparişim Nerede? Bize Ulaşın

Sipariş ve Destek:

02164668800

Kahve Fiyatlarındaki Artışın Sebepleri Nelerdir?

Kahve Fiyatlarındaki Artışın Sebepleri Nelerdir?
24-12-2021 tarihinde eklendi.
Coffee Beans kurucumuz Abdullah Altaş, kahve fiyatlarında yaşanan artışa yönelik soruları sizler için cevapladı.

1. Kahve fiyatlarında ne kadar bir artış oldu?

Geçtiğimiz yılın aynı dönemlerine göre global piyasada yüzde 80 civarında bir artış oldu. Türkiye’de döviz kurlarında yaşanan yükseliş ile fiyat artışları daha fazla hissedildi. Yüksek fiyatlardan dolayı ticari nitelikteki bazı kahveler üzerinde talep yoğunlaştı. Uygun fiyatlı olarak nitelendirilebilecek kahveler üzerindeki ekstra talebin doğurduğu yüksek fiyata olağandışı yüksek nakliye fiyatları da eklenince, bu kahvelerde global artışın da üzerinde bir fiyatlandırma oldu.

2. Kahve fiyatlarındaki artışın sebepleri neler?

Kahve fiyatlarında yaşanan artışların ana sebeplerini birkaç madde ile şöyle özetleyebiliriz:

  • Global pandemi kısıtlamaları sebebiyle tüketimin azalması, ardından normalleşme sürecine geçişle yaşanan yüksek talep.

  • Pandemi kısıtlamaları sebebiyle kahve yetiştiriciliği yapan ülkelerde gümrük ve nakliyelerde yaşanan yavaşlamalar.

  • Pandemi sürecinde ithalat-ihracat dengesizlikleri sebebiyle yaşanan konteyner krizi sonucunda, nakliye fiyatlarında yaşanan yer yer yüzde 500, yüzde 600’lere varan fiyat artışları.

  • En büyük hacimli kahve yetiştiren ülke olan Brezilya’da yaşanan iklimsel değişikliklerin kahve fidanlarını olumsuz etkilemesi sonucunda, 2023 yılı hasatlarına kadar verimliliğin yüzde 20’ye varacak şekilde düşmesinin öngörülmesi.

  • Yükselen Arabica kahve fiyatlarının tüketicileri daha uygun fiyatlı Robusta kahvelere yöneltmesi. Akabinde Robusta kahve fiyatlarında da yüksek oranda artışlar görülmesi. Aynı zamanda en büyük Robusta yetiştiricisi ülke olan Vietnam’da kısıtlamaların tekrar artırılmasıyla yavaşlayan ve düşen kahve ticaretinin tedarikçileri ürün bulma konusunda etkilemesi.

3. Kahve fiyatlarında bir durulma bekleniyor mu yoksa artış devam edecek mi?

Özellikle Brezilya’da yağmur sezonunun verimli geçmesi halinde fiyatların en azından şu anki bandında seyretmeye devam edeceği ön görülüyor.

4. Aşılanma oranlarının artmasıyla birçok ülkenin kısıtlamaları azaltıp normalleşme sürecine daha güvenilir biçimde ilerleyeceği, bu durumun global yatırımcılar üzerinde güven etkisini artırıp piyasaları daha stabil halde getirebileceği de ön görülüyor. Fiyatların durulması için ne yapılmalı?

Fiyatların durulması noktasında tüketicilerden gelecek reaksiyonun çok etkili olacağı düşünülmüyor. Nitekim kahve üretimi, tüketim miktarlarını karşılamakta zorlanıyor. Bu sebeple yaşanan üretim eksiklikleri global fiyatlandırmalara büyük etki etmiyor.

5. Fiyat artışları kahve satışlarını düşürdü mü?

Fiyat artışları nedeniyle kahve satışlarında henüz bir düşüş yaşanmadı. Fakat kahve kavurucu ve son tüketiciye kahve tedarik eden firmalar artan maliyetler nedeniyle ürünlerini daha az maliyetli kahveler ile sağlamaya çalışıyor. Dünya üzerinde düşük kalitedeki ticari kahvelere olan ilgi her geçen gün artıyor. Yüksek nitelikli kahvelerde ise stok ürünlerini satamama sıkıntıları görülüyor.

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

7X24 BİZE ULAŞIN

Uzman E-Ticaret personelimize her zaman ulaşabilirsiniz.

Kampanya ve indirimlerden haberdar olun.

Size yardımcı olmamızı ister misiniz?

X

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz.

Detaylı bilgiye Aydınlatma Metni sayfamızdan erişebilirsiniz.