">
Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Siparişim Nerede? Bize Ulaşın

Sipariş ve Destek:

02164668800

Hangi Kahve Türleri İçin Hangi Öğütme Biçimi Kullanılır?

Hangi Kahve Türleri İçin Hangi Öğütme Biçimi Kullanılır?
13-12-2021 tarihinde eklendi.
Kahvenizin nasıl olacağına öğütme aşamasında karar vermek gerekir. Çok ince, ince, orta ve kalın olmak üzere 4 öğütme biçimi vardır.

Kahve içmek neredeyse tüm insanlığın ortak zevki haline geldi. Peki ya hangi kahve türünde hangi tip öğütülmüş kahve çekirdeği kullanmamız gerektiği hakkında bir fikrimiz var mı? Bir çoğumuz kahve içmekten büyük keyif alsak da onu pişirme sanatına dair çok az şey biliyoruz. Bu yazımızda çekirdeğin doğru şekilde öğütülmesinin neden önemli olduğunu ve kahvenin hangi türü için ne tip bir öğütme işlemi gerektiğini anlatıyoruz.

Coffee Beans ailesi her geçen gün büyüyor. Kahve zincirleri büyük küçük bütün kentlerde yaygınlaşıyor ve farklı kahve türlerini evimizde yapabilmek artık çok kolay. Kahve makineleri her geçen gün daha da fazla eve giriyor. Bu da hepimizi neredeyse birer kahve gurmesi haline getirdi. Ancak birçoğumuzun atladığı bir şey var. Muhteşem bir kahve keyfi için kahveyi yapan kişi, makine veya kahve çekirdeğinin kalitesi kadar önemli olan bir başka şey de çekirdeklerin nasıl öğütüldüğü.

Bazı insanlar kahveyi basit bir içecek gibi düşünseler de Coffee Beans ailesinin her bir ferdi kahve çekirdeklerinin içilmeye hazır hale gelene kadar nasıl detaylı ve hassas süreçlerden geçtiğini biliyor. Kavrulma, öğütme, demlenme v.s süreçlerinin her biri kusursuz olduğu anda eşsiz bir kahve deneyimine kavuşmuş oluyoruz. Bir diğer önemli nokta ise çekirdeklerin espresso’ya mı yoksa Türk kahvesine mi dönüşeceği. İşte bunun belirlenmesinde öğütülme şekli büyük önem taşıyor.

Kahve Türlerine Göre Neden Farklı Şekilde Öğütülmüş Çekirdekler Kullanılır?

 Sıcak su eklenerek hazırlanan granür kahveler, kahve zincirlerinin yaygınlaşması ile birlikte yerlerini filtre kahveye bıraktılar. Günümüzde en popüler kahve türü olan filtre kahveler metal veya kağıt filtre kullanılarak hazırlanması fark etmeksizin orta öğütülmüş çekirdeklerle hazırlanmalıdır.

Dünyanın her yerinden çeşit çeşit kahvelerle tanışmış olsak da, pek çok kişinin favorisi halen daha Türk Kahvesi. Türk kahvesinin de filtre kahvelerden farklı olarak telvesinden ayrıştırılmadığı için ekstra ince öğütülmüş çekirdekler kullanılarak yapılması gerekir. Bu iki kahve türünün pişirme yöntemleri ve kullanılan öğütülmüş kahve çekirdekleri arasındaki farklar Türk kahvesinin daha yoğun, filtre kahvenin ise daha sert bir tat kazanmasını sağlar.

Kapsül kahveler ise kahve aromasını daha taze, daha yoğun tatmak isteyenlerin ilk tercihi durumunda. Kapsül kahveler tek kullanımlık kahve olarak da adlandırılır.

Kahve çekirdekleri, öğütme işlemi gerçekleştiği andan sonra açıkta kaldıkları zaman süresince kalitesini ve beraberinde lezzetini hızla kaybeder. Kapsül kahveler öğütüldüğü an paketlendiğinden ötürü tazeliğinden bir şey kaybetmez.

Hangi Kahve İçin Hangi İncelikte Öğütülmüş Çekirdek Olmalı?

Espresso – İnce öğütülmüş çekirdek

Moka – İnce öğütülmüş çekirdek

Aeopress – İnce öğütülmüş çekirdek

Türk Kahvesi – Ekstra ince öğütülmüş çekirdek

Hairo V 60 – Orta öğütülmüş çekirdek

Filtre Kahve – Orta öğütülmüş çekirdek

Cold Brew – Ekstra kalın öğütülmüş çekirdek

French Press – Kalın öğütülmüş çekirdek

Chemex – Orta kalınlıkta öğütülmüş çekirdek

Coffeee Beans sizlere dünyanın her coğrafyasının en lezzetli kahvelerini sunarken, kahvenin yetiştiği koşullardan çekirdeklerin öğütülme biçimine kadar her detayın üzerinde durarak, kahve keyfinizi olabilecek en mükemmel seviyeye çıkartıyor. Siz de eşsiz bir kahve deneyimi yaşamak istiyorsanız, Coffee Beans lezzetleriyle tanışmakta geç kalmayın.

Küba, Meksika, Brezilya, Kolombiya, Peru, Etiyopya… Dünyanın kahve üretimi yapan tüm coğrafyalarının en kaliteli kahve çekirdeklerinden kendi damak tadınıza en uygun olanı seçip keyif kahvenizi bir an önce yudumlayabilirsiniz.

Çiğ kahve çekirdeklerini adresten inceleyebilirsiniz.

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

7X24 BİZE ULAŞIN

Uzman E-Ticaret personelimize her zaman ulaşabilirsiniz.

Kampanya ve indirimlerden haberdar olun.

Size yardımcı olmamızı ister misiniz?

X

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz.

Detaylı bilgiye Aydınlatma Metni sayfamızdan erişebilirsiniz.