">
Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Siparişim Nerede? Bize Ulaşın

Sipariş ve Destek:

02164668800

Kahve de Bir Zamanlar Mahkemede Sanık Olarak Yargılandı

Kahve de Bir Zamanlar Mahkemede Sanık Olarak Yargılandı
14-12-2021 tarihinde eklendi.
Bir zamanlar kahve gitgide yaygınlaşırken çıkan anlaşmazlıklara dair tarihe "kahveyi yargılayan adam" olarak hayır bey harekete geçer.

Günümüzün en keyifli anlarına eşlik eden kahve, Osmanlı İmparatorluğunda giderek yaygınlaşırken çok sayıda anlaşmazlığa da neden oluyordu. Defalarca kez yasaklanan ve serbest bırakılan kahvenin, mahkemede sanık olarak yargılanması ise gerçekten akıl almaz bir olay. Dünyanın en lezzetli kahve çekirdeklerinden hazırlanan eşsiz ürünleri ile Coffee Beans, sizlere benzersiz bir kahve keyfi sunmaya devam ediyor.

Yaygınlaştığı günden bu yana gerçekten de tarihe damgasını vurmuş mucizevi bir içecek olan kahve 16. Yüzyılda Osmanlı coğrafyasında da durdurulamaz şekilde yayılıyordu. Hikayemiz de bu yıllarda kutsal topraklarda: Mekke’de geçiyor. 1510 Yılında Memluk Sultanı Kansu Gavri’nin atadığı ve öncesinde Osmanlı-Memluk ilişkilerinde önemli rol oynayan Hayır Bey, Mekke halkı arasında artarak yayılan kahve tiryakiliğinden rahatsız olur.

Öyle ki insanların ilk defa ibadet haricinde bir araya geliyor olması, adına kahve denen bu içeceği içerken de bolca keyif alıp, yüksek sesle sohbet ediyor olmaları Hayır Bey’in sinirlerini bozar. Kahve denen bu şey insanları sarhoş etmese de keyiflendiriyordur. Ve bu Hayır Bey için kabul edilemez. Elbette ki bir vali olarak esas büyük endişesi insanların sosyalleşmesi ve bir araya gelmesidir. Bunun üzerine harekete geçmeye karar verir Hayır Bey.

Kahve Sanık Sandalyesinde

Mekke’nin ulemasını bir araya getirir ve bir fincan kahveyi alıp tahta bir taburenin üzerine koyar. Tıpkı bir savcı gibi kahvenin insanlara verdiği “manevi zararı”, haram olması gibi iddialarla kahveyi itham eder. Uzun süren yargılamanın ardından Mekke Müftüsü hariç, geri kalan ulema Hayır Bey’e hak verirler ve kahvenin haram olduğuna kanaat getirirler. Bunun üzerine kahve içmek, satmak ve üretmek tamamen yasak haline gelir.

Elbette ki burada hedef alınan kahve değil, insanların sosyalleşmesi ve mutlu olmasıdır. Doğu toplumlarında insanları baskı altında tutmanın en iyi idare biçimi olduğu fikri o zamanlardan beri var ve kahve de bu anlayışın kurbanlarından biri.

Ancak tahmin ettiğiniz üzere bu yasağın ömrü uzun olmaz. Karara muhalefet şerhi koyan Mekke Müftüsü durumu bizzat Memluk Sultanına anlatır ve yasak Sultan Kansu Gavri tarafından kaldırılır. Yine de bu kısa yasak döneminde pek çok kahvehanenin kapatıldığı, işletmecilerin cezalandırıldığı ve fazla miktarda kahvenin imha edildiği tarihe not olarak düşmüştür.

Kahveyi Yargılayanların Akıbeti

Talihsiz biçimde tarihe “Kahveyi Yargılayan Adam” olarak geçen Hayır Bey’in sonraki kariyeri de ilginçtir. Osmanlı ile yapılan Mercidabık Savaşında bir Memluk generali olarak beceriksizce davranan Hayır Bey sonrasında da taraf değiştirerek Yavuz Sultan Selim’e Mısır seferinde rehberlik eder. Hayır Bey başarısız bir vali, beceriksiz bir general ve ülkesine karşı sadakatsiz bir adam olarak tarihteki yerini alırken, sanık sandalyesine oturttuğu Kahve birkaç yıl içerisinde Osmanlı’ya, Macaristan’a, Avusturya’ya, Malta’ya ve hatta Britanya adasına kadar yayıldı. Bugün tüm dünyadan milyonlarca insan doyasıya kahve keyfi yaşayabiliyor.

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

7X24 BİZE ULAŞIN

Uzman E-Ticaret personelimize her zaman ulaşabilirsiniz.

Kampanya ve indirimlerden haberdar olun.

Size yardımcı olmamızı ister misiniz?

X

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz.

Detaylı bilgiye Aydınlatma Metni sayfamızdan erişebilirsiniz.