">
Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Siparişim Nerede? Bize Ulaşın

Sipariş ve Destek:

02164668800

Kahve ve Uzun Yaşam Arasında Bir İlişki Mi Var?

Kahve ve Uzun Yaşam Arasında Bir İlişki Mi Var?
14-12-2021 tarihinde eklendi.
ABD’de gerçekleştirilen yeni bir bilimsel çalışmada kahve içmenin yararlı ve zararlı etkilerini açıkladı, kahve içen ve içmeyen arasındaki farklar.

ABD’de gerçekleştirilen yeni bir bilimsel çalışma kahve içmenin yararlı ve zararlı etkilerini gözler önüne serdi. Bilim insanları kahve içenlerin içmeyen kişilere kıyasla gün içerisinde fazladan bin adım attığını tespit etti. Bununla birlikte içilen her bir fincan kahvenin günlük adım sayısını 600 arttırdığını öne süren çalışma, aynı zamanda kahve içmenin uyku süresini azalttığını da gözler önüne serdi. Yeterince uyumayan bireylerin uzun vadede nörolojik, psikolojik ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski olduğunu belirten bilim insanları, uyku süresini azaltacak kadar fazla kahve tüketmemek gerektiği görüşünde. Haberin detaylarına geçmeden önce dünyanın en lezzetli çekirdeklerinden üretilen eşsiz Coffee Beans lezzetleriyle kahve keyfini doyasıya yaşamak için buraya tıklayarak ürünlerimize göz atabilirsiniz…

California Üniversitesi ve Amerikan Kalp Derneği’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışma, dünya üzerinde gerçek zamanlı olarak kahve içmenin sonuçlarını inceleyen ilk rast gele çalışma olarak tarihe geçti.

Araştırmanın başındaki isim Gregory Marcus, dünyada en çok tüketilen içeceklerden birinin kahve olduğunu ve insan sağlığı üzerindeki etkilerinin halen daha bilinmez olduğunu söylüyor. Kendi araştırmalarının kahve içmenin gerçek zamanlı olarak fizyolojik sonuçlarına odaklandığını belirten Marcus, potansiyel faydaları araştırma kapsamı dışında bıraktıklarının altını çizdi. Peki kahve içtiğimiz zaman vücudumuzda neler oluyor?

100 Gönüllü Denek İki Hafta Boyunca Gözlemlendi

100 yetişkin gönüllü deneğin katıldığı çalışmada herkes iki hafta süresince çok sayıda sensör ile takip edildi. Deneklerin kan şekerleri, fiziksel aktiviteleri ve uyku düzenleri bileğe takılan EKG cihazları sayesinde izlenebildi.

Araştırmacılar bununla yetinmedi ve kafein metabolizmasını etkileyebilecek bazı genetik varyantları inceleyebilmek için deneklerin DNA’larını içeren örnekler de topladı. Kahve tüketimi EKG monitörlerinde bulunan zaman düğmesi sayesinde gerçek zamanlı olarak kayıt altına alındı. Deneklerin her sabah ne kadar kahve içtiklerini gösteren günlük anketlerden de faydalanıldı. Kahve içen deneklerin kalp atışlarında yüzde 54 oranında bir artış gözlemlendi.

Fazladan Her Bir Fincan Kahve 600 Adıma Eşit

Araştırma kahve içmenin daha fazla fiziksel aktivite ve daha az uyku ile ilişkisi olduğunu ispatladı. Kahve içen denek grubundaki kişiler diğerlerine kıyasla günde bin adım daha fazla attılar. Fazladan içilen her fincan ise artı 600 adım anlamına geliyor. Buna karşın kahve içen bireyler diğerlerine göre ortalama 18 dakika daha az uyuyorlar. Bu da kent hayatındaki büyük koşuşturmada ve zorlu mesailerde neden en sevdiğiz dostumuzun kahve olduğunu kanıtlar cinsten.

Fazla Fiziksel Aktivitenin Uzun Bir Hayatla İlişkisi Var

Dr. Marcus, kahve içmenin tetiklediği daha fazla fiziksel aktivitede bulunma durumunun çeşitli kanser risklerini ve Tip 2 Diyabet riskini büyük oranda azalttığını söyledi. Diğer sayısız faydaları da göz önüne alındığında kahve içmenin uzun ömürle bir ilişkisi olduğu açık şeklinde konuştu.

Uykusuzluğa Dikkat!

Kahve ile kalp atışlarındaki hızlanmanın altını çizen Dr. Marcus, aşırıya kaçıldığında bir takım sağlık problemlerini tetikleyebileceğini de hatırlattı. Anlaşılan kahve ve sağlık arasında oldukça karmaşık bir ilişki var ve ustalık dengeyi doğru sağlamak. Kararında tüketildiğinde çok sayıda yararı bulunan kahvenin aşırı tüketimi, diğer her gıdada olduğu gibi sorunlara yol açıyor.

Her kişinin genetik özelliklerinden dolayı kahveyi sindirebilme yeteneğinin aynı olmadığını, bazı kişilerin çok kahve tüketmesine karşın uykusundan çok da bir şey kaybetmediğini söyleyen Dr. Marcus, yürüttükleri çalışmanın sonuçlarından oldukça memnun.

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

7X24 BİZE ULAŞIN

Uzman E-Ticaret personelimize her zaman ulaşabilirsiniz.

Kampanya ve indirimlerden haberdar olun.

Size yardımcı olmamızı ister misiniz?

X

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz.

Detaylı bilgiye Aydınlatma Metni sayfamızdan erişebilirsiniz.