">
Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Siparişim Nerede? Bize Ulaşın

Sipariş ve Destek:

02164668800

Meyve Çekirdeğinden Dönüşen Mucize Kahve

Meyve Çekirdeğinden Dönüşen Mucize Kahve
13-12-2021 tarihinde eklendi.
Kahve, kahve adı verilen ağacın meyvesinden tohumların çeşitli yöntemlerle ayrılıp farklı bölgelerde demlenmesiyle hazırlanan bir içecek çeşididir

Kahve, kahve adı verilen ağacın meyvesinden tohumların çeşitli yöntemlerle ayrılıp farklı bölgelerde demlenmesiyle hazırlanan bir içecek çeşididir. Çeşitli işlemlerden sonra bu meyvelerin çekirdekleri suda demlenerek tüketime hazır olur. Her ülkede kendi kültürel alışkanlıklarına göre üretilmiş içecekler bulunsa da kahve, bu alışkanlıklardan farklı olarak çoğu insanın hayatına başarıyla entegre edilmiştir. Her toplumun kahve için kendi anlamı vardır. Keşfedildiği günden bu yana sayısız insanın geçim kaynağı olmuş ve büyüdüğü bölgenin ekonomisini şekillendirmiştir. Bugün de insanların beğenisini kazanmaya ve dünyanın her bir yerinde tüketilmeye devam ediyor. Bu nedenle, petrolden sonra hala dünyada en çok ticareti yapılan maddedir.

Kahvenin cinsi ve özellikleri genellikle büyüdüğü bölgeye ve geçtiği sürece göre değişir. Kahve belirli iklim özellikleri gerektirdiğinden, yalnızca bu iklim özelliklerine sahip sınırlı alanlarda yetişir. Temelde üç tür kahve vardır. Bunlar ise Arabica, Robusta ve Liberica olarak isimlendirilmiştir. Fakat Liberica kahvesinin sınırlı bir bölgede çok az miktarda üretimi yapıldığı için ticareti fazla yapılmamaktadır. Arabica kahvesi ile karşılaştırıldığında, Robusta kahvesi acı bir tada sahiptir. Ancak çekirdekleri daha büyüktür. Dünyada yetiştirilen kahvenin yaklaşık % 75'i Arabica kahve çekirdekleridir. Kahvenin üretilebileceği ülkeler arasında; Brezilya, Kolombiya, Etiyopya, Endonezya, Yemen, Kenya, Kosta Rika, Guatemala gibi ülkeler var iken, dünyada kahve üretiminde ilk beş ülke ise Brezilya, Vietnam, Kolombiya, Endonezya ve Etiyopya'dır.

Kahve İşlem Aşamaları

Kahve, kiraz gibi bir meyvenin benzeri olarak çekirdeğidir. Kahve toplandıktan sonra çekirdeklerini meyveden ayırmak için ıslak, kuru ya da yarı ıslak olmak üzere çeşitli işlemlerden geçer. Kahvenin toplandığı bölgedeki su kaynaklarına, o alanda üretimini yapan insanların geleneklerine ve içiminde oluşacak tat özelliklerine göre farklı farklı kahve işleme aşamaları bulunmaktadır.

Kavrulan kahve miktarı kahvenin sertliğini ve aromasını etkiler. Öğütülmüş kahve çekirdekleri her zaman demlenebilir. Kahve tadım özellikleri genellikle kahvenin nasıl hazırlandığına ve sunulduğuna bağlı olarak değişir, ancak birçok yönden farklılık gösterir. Kavurma derecesi kahvenin tadı, aroması ve rengini etkilese de, hazırlama yöntemi ve ekipmanı bazen her şeyden daha önemlidir. Dünyadaki en yaygın tüketilen kahve ise espressodur. Kahvenin tadı, kreması, köpüğü ve yoğunluğu bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

En Çok Tercih Edilen Kahve Çeşitleri

Bölgeye ve ülkeye göre favori kahveden bahsetmek gerekirse; Türkiye, Türk kahvesi ve İtalya espresso ile özdeşleşmiştir. İrlanda'da Irish Coffee, Avustralya'da ve Yeni Zelanda'da Flat White, Etiyopya'da Buna, İspanya'da Cafe Bombon, Meksika'da Cafe de Olla ve Fransa'da Cafe au Lait en iyi seçenekler olarak sıklıkla tüketilmektedir. Cappuccino, latte, macchiato vb. kahve çeşitleri de dünya çapında yaygın olarak tüketilmektedir. Bazı kahveler sütle yapılırken, bazı kahveler süt köpüğü ve krema ile yapılır. Kahvenin kendisi bir kültür olarak kabul edilir çünkü yüzlerce farklı seçeneği vardır.

Kahvenin Faydaları

Kahve, hücrelerimizin toksinler ve iltihaplar ile oksitlenmesini önleyen ve bunun yanında antioksidanlar açısından zengin bir içecektir. Kahvede bulunan kafein, insanların enerji seviyelerini ve spor performansını da artırabilir, ancak kahvenin uyarıcı etkisi olduğu için çok fazla tüketilir ise potansiyel riskler de getirebilir. Kahvenin aşırı tüketiminin kimi kişiler için bazı potansiyel riskler taşıdığı da bilinen bir gerçektir. Bu nedenle dikkatli tüketilmesi son derece faydalı olacaktır. 

Kahvenin keşfedildiği ve insanlar arasında yayıldığı günden bu yana, insanlar kendilerine uygun kahveyi seçmeye başlayınca, ayrı demleme biçimleri, karışımları, pratik kahve üretim ve tüketim yöntemleri genel kabul gören bir trend haline geldi. Sürekli değişen kahve yöntemlerinin tanıtımı, kahve kimyası bilgisindeki değişiklikler ve insanların kahve kültürünün gelişmesi, birbirini izleyen kahve nesillerinin doğmasına yol açtı.

Etiketler: kahve

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

7X24 BİZE ULAŞIN

Uzman E-Ticaret personelimize her zaman ulaşabilirsiniz.

Kampanya ve indirimlerden haberdar olun.

Size yardımcı olmamızı ister misiniz?

X

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz.

Detaylı bilgiye Aydınlatma Metni sayfamızdan erişebilirsiniz.